Kontrola krótkowzroczności

Kontrola krótkowzroczności

Kontrola postępującej krótkowzroczności u dzieci 6-18 lat

Krótkowzroczność powoli staje się dominującą wadą wzroku. Szacuje się, że w 2050 r. 50% populacji na świecie będzie dotknięta krótkowzrocznością.

Jeśli Twoje kilkuletnie dziecko  już jest krótkowzroczne, a dodatkowo:

  • rodzice są krótkowzroczni,
  • dziecko mało czasu spędza na świeżym powietrzu,
  • poświęca dużo czasu na pracy wzrokowej z bliskiej odległości,

to prawdopodobnie może znaleźć się  w grupie ryzyka dzieci z postępującą, wysoką krótkowzrocznością.

Dlatego już od najmłodszych lat należy objąć dziecko z grupy ryzyka kontrolą krótkowzroczności, której celem jest maksymalne wyhamowanie jej postępu, nawet o 60%.

Obecnie w większości przypadków krótkowzroczność jest korygowana za pomocą okularów ze standardowymi soczewkami jednoogniskowymi, które zapewniają wyraźne widzenie. Jednak jednoogniskowe soczewki okularowe nie pomagają spowolnić progresji krótkowzroczności.

Najnowszą metodą kontroli krótkowzroczności, która w Polsce pojawiła się w 2021r. jest korekcja okularowa lub soczewki kontaktowe wykorzystujące technologię D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments). W wyniku prowadzonych badań wykazano, że bardzo duży wpływ na osiowy wzrost gałki ocznej, a za tym również krótkowzroczności ma zjawisko rozogniskowania nadwzrocznego.

Zjawisko takie występuje w przypadku tradycyjnej korekcji krótkowzrocznej soczewkami jednoogniskowymi, gdzie pozaosiowe promienie ogniskują się za siatkówką dając w ten sposób bodziec do wzrostu gałki ocznej. W przypadku technologii D.I.M.S. zastosowanie specjalnych stref terapeutycznych wokół centralnej strefy optycznej umożliwiło przesunięcie peryferyjnych ognisk nadwzrocznych na i przed siatkówkę, zdecydowanie ograniczając bodziec wzrostowy.

Okulary i soczewki kontaktowe to jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku  wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.

Pionierem tej technologii jest firma Hoya oraz Wydziału Optometrii Politechniki w Hongkongu. W efekcie dwuletniego badania klinicznego wykazano, że codzienne stosowanie soczewek okularowych z technologią D.I.M.S. (MiYOSMART) spowalnia progresję krótkowzroczności średnio o 60%, w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych. A ponadto nie występuje efekt odbicia (szybkiego przyrostu wady) w przypadku zaprzestania stosowania tej metody.

W Medlook certyfikowanym salonie do stosowania technologii D.I.M.S., stosujemy kontrolę krótkowzroczności w soczewkach okularowych i kontaktowych u dzieci w wieku 6-18 lat.

 

Przygotowanie do badania:
  • przed badaniem proszę nie obciążać układu wzrokowego poprzez nadmierne użytkowanie smartfona, komputera,
  • jeśli nosisz już okulary zabierz je ze sobą, weź również ostatnią receptę na okulary (kopertę), wyniki badan okulistycznych – jeśli posiadasz,
  • jeśli na co dzień nosisz  soczewki kontaktowe  zrób sobie 24 godzinną przerwę i przyjdź bez soczewek.
  • Dzieci do 16 roku życia mogą być badane tylko w obecności rodzica lub opiekują prawnego.
  • Bardzo często badanie należy przeprowadzić po podaniu środków porażających akomodację. Podanie kropli do worka spojówkowego wykonuje współpracujący z nami lekarz okulista.