Właściwe spojrzenie na sport

Właściwe spojrzenie na sport

Sport to zdrowie! Prawda znana każdemu z nas. Powód, dla którego coraz więcej osób zaczyna aktywnie spędzać czas. W związku z tym chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt – ochrona wzroku w sporcie.

Uprawiając sport musimy pamiętać o tym, żeby maksymalnie chronić nasze oczy nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV i oślepiającym słońcem (w przypadku sportów uprawianych na zewnątrz), ale także przed urazami, na które narażone są nasze oczy. Według organizacji Prevent Blindness najbardziej narażone są osoby, które uprawiają sporty wodne, koszykówkę i baseball. Oprócz tego, że na co dzień korzystamy z wielu zabezpieczeń, które pozwalają nam chronić wzrok (maski, zasłony na oczy) bardzo dobrym rozwiązaniem są okulary ochronne, które w tej chwili dopuszcza się w większości dziedzin sportowych. Proszę nas źle nie zrozumieć. Nie chodzi o to, żeby wprowadzać  panikę i psuć radość z uprawiania sportu. Chodzi o to, żeby maksymalnie ochronić swój wzrok i nie narażać się na niepotrzebne kontuzje.

Planując zakup okularów sportowych należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. Rodzaj materiału, z którego wykonana jest soczewka okularowa – soczewki sportowe powinny być bardziej wytrzymałe na uderzenia. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama materiałów, które zapewniają większą wytrzymałość soczewki np. Trivex lub specjalna soczewka Plutonite marki Oakley.
  2. Okulary muszą być wygodne, żeby nie przeszkadzały podczas uprawiania sportu – powinny być dopasowane, nie uciskać, nie zsuwać się, a nosek i nauszniki powinny być miękkie i nie uwierać.
  3.  W przypadku sportów uprawianych na zewnątrz trzeba bezwzględnie zadbać o ochronę UV. Należy zawsze wybierać soczewki, które posiadają filtr powyżej 400, który zapewni naszym oczom blokadę przed promieniowaniem UV, które jest bardzo niebezpieczne dla naszych oczu. Promieniowanie UV odpowiada za wiele chorób m.in. zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, rak skóry wokół powiek. Zagrożenie promieniami UV jest niezależne od pogody, a więc jesteśmy na nie narażeni każdego dnia.
  4.  Istotny jest także dobór odpowiedniego koloru soczewki, który może dodatkowo wpłynąć na jakość widzenia np. dla sportów zimowych lepsze będą soczewki o zabarwieniu różowym / fioletowym, a soczewki zabarwione na żółto pomagają lepiej widzieć piłkę w trakcie gry w tenisa.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ pozostaje jeszcze temat sportu wśród dzieci. Chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę rodziców na to, jak ważne jest przebadanie wzroku dziecka zanim rozpocznie aktywność fizyczną. Czasami u dzieci spotykane są przeciwwskazania wzrokowe, które będą utrudniały im uprawianie konkretnej dyscypliny sportu. W praktyce oznacza to trudności z osiągnięciem wyników w uprawianej dyscyplinie. Dziecko męczy się podwójnie, a wynik końcowy i tak nie jest zależny od jego kondycji fizycznej, ciężkiej pracy i umiejętności.  Ważnym elementem korekcji wzroku naszych dzieci uprawiających sport jest również bezpieczna oprawa okularowa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko noszące okulary nie  może w nich ćwiczyć na lekcjach WF, jeśli okulary nie posiadają certyfikacji dopuszczającej do  takiego użytkowania. Niestety na polskim rynku na palcach jednej ręki można wyliczyć oprawy posiadające  niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Na szczęście takie oprawy dostępne są w Medlook. Dlatego drodzy rodzice, nie zapominajcie przebadać wzroku dziecka przed zapisaniem go na treningi i koniecznie wyposażcie  je w bezpieczne oprawy okularowe.

Serdecznie zapraszamy do naszego salonu na ul. Kopernika 23A, gdzie służymy fachową pomocą i doradztwem.