Zaburzenia widzenia barw (CVD) – potocznie daltonizm – to wada dziedziczna, której nie da się “wyleczyć”, ponieważ wynika z braku lub nieprawidłowego działania fotoreceptorów, a dokładniej czopków, w siatkówce.
Zaburzenia widzenia barw mogą być wrodzone (najczęściej dziedziczone w sposób sprzężony z chromosomem X), ale mogą też być nabyte – np. w wyniku uszkodzeń siatkówki, nerwu wzrokowego lub struktur mózgowych odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji barwnej. W takich przypadkach przyczyna leży nie w czopkach, lecz w dalszym odcinku drogi wzrokowej.
W prawidłowym oku występują trzy typy czopków światłoczułych:
♥ Czopki S (short) – wrażliwe na krótkie fale, czyli kolor niebieski,
♥ Czopki M (medium) – wrażliwe na średnie fale, czyli kolor zielony,
♥ Czopki L (long) – wrażliwe na długie fale, czyli kolor czerwony.
Zaburzenia te mogą mieć różny charakter i stopień nasilenia. Możemy podzielić je według rodzaju nieprawidłowo działających czopków:
Protan – zaburzenia związane z czopkami L (czułymi na czerwień):
- Protanomalia – osłabione działanie czopków L,
- Protanopia – całkowity brak czopków L;
Deutan – zaburzenia związane z czopkami M (czułymi na zieleń):
- Deuteranomalia – osłabione działanie czopków M,
- Deuteranopia – całkowity brak czopków M;
Tritan – zaburzenia związane z czopkami S (czułymi na niebieski):
- Tritanomalia – osłabione działanie czopków S,
- Tritanopia – całkowity brak czopków S;
️ Monochromatyzm – bardzo rzadka postać, w której działają tylko pręciki (monochromatyzm pręcikowy) lub tylko jeden typ czopków (monochromatyzm czopkowy). Widzenie barwne jest praktycznie nieobecne.
W MEDLOOK pomagamy poprawić rozpoznawanie barw poprzez zastosowanie specjalnych szkieł okularowych.
Zastosowane soczewki nie zmieniają genów ani nie przywracają brakujących czopków, ale mogą pomóc lepiej rozróżniać kolory dzięki specjalnym filtrom medycznym. Filtr zmienia skład (a dokładniej transmitancję) widma widzialnego wpadającego do oka tak, by kolory dotąd nierozróżnialne stawały się bardziej kontrastowe, ale osoba z zaburzeniem widzenia barwnego nie zobaczy nagle nowych kolorów, gdyż jest to po prostu niemożliwe. Nie u każdego działa to tak samo – najczęściej pomaga osobom z częściową anomalią typu Protan i Deutran, a efekt u jednych będzie subtelny, a u innych spektakularny, w zależności od typu i poziomu zaburzenia.
Badanie poprzedzone jest dwuetapowo. W pierwszym etapie wykonywane jest badanie wzroku pod kątem wykrycia ewentualnej wady refrakcji. W drugim etapie przeprowadzanych jest szereg zasadniczych testów zaburzenia rozpoznawania barw mających na celu ustalenie charakteru dysfunkcji protan / deutran oraz jego poziomu.
W kolejnym kroku przymierzysz wytypowane soczewki z filtrami medycznymi i sprawdzisz, który z filtrów najbardziej Ci odpowiada – jak wpływają na testy barwne i na to, jak widzisz kolory wokół siebie. Jeśli uznasz, że uzyskany efekt jest dla ciebie niezadowalający możesz na tym etapie zakończyć lub jeśli uznasz że to jest to czego oczekiwałeś możesz zamówić gotowe okulary.
Soczewki są wykonywane na indywidualne zamówienie. Koszt zestawu podstawowych jednoogniskowych soczewek korygujących widzenie barwne wynosi 1800 zł., a czas oczekiwania od 1 do 4 tygodni, w zależności od tego, czy filtr ma zawierać również korekcję wzroku.
Nie u każdego efekt będzie spektakularny – ale możesz się przekonać na własne oczy czy poprawa jest dla Ciebie wystarczająca.
Umów się na badanie, a my pokażemy Ci, jak może wyglądać świat w innych barwach 🙂