Kontrola postępującej krótkowzroczności u dzieci 6-18 lat
Krótkowzroczność powoli staje się dominującą wadą wzroku. Szacuje się, że w 2050 r. 50% populacji na świecie będzie dotknięta krótkowzrocznością.
Jeśli Twoje kilkuletnie dziecko już jest krótkowzroczne, a dodatkowo:
- rodzice są krótkowzroczni,
- dziecko mało czasu spędza na świeżym powietrzu,
- poświęca dużo czasu na pracy wzrokowej z bliskiej odległości,
to prawdopodobnie może znaleźć się w grupie ryzyka dzieci z postępującą, wysoką krótkowzrocznością.
Dlatego już od najmłodszych lat należy objąć dziecko z grupy ryzyka kontrolą krótkowzroczności, której celem jest maksymalne wyhamowanie jej postępu, nawet o 60%.
Obecnie w większości przypadków krótkowzroczność jest korygowana za pomocą okularów ze standardowymi soczewkami jednoogniskowymi, które zapewniają wyraźne widzenie. Jednak jednoogniskowe soczewki okularowe nie pomagają spowolnić progresji krótkowzroczności.
Najnowszą metodą kontroli krótkowzroczności, która w Polsce pojawiła się w 2021r. jest korekcja okularowa lub soczewki kontaktowe wykorzystujące technologię D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments). W wyniku prowadzonych badań wykazano, że bardzo duży wpływ na osiowy wzrost gałki ocznej, a za tym również krótkowzroczności ma zjawisko rozogniskowania nadwzrocznego.
Zjawisko takie występuje w przypadku tradycyjnej korekcji krótkowzrocznej soczewkami jednoogniskowymi, gdzie pozaosiowe promienie ogniskują się za siatkówką dając w ten sposób bodziec do wzrostu gałki ocznej. W przypadku technologii D.I.M.S. zastosowanie specjalnych stref terapeutycznych wokół centralnej strefy optycznej umożliwiło przesunięcie peryferyjnych ognisk nadwzrocznych na i przed siatkówkę, zdecydowanie ograniczając bodziec wzrostowy.
Okulary i soczewki kontaktowe to jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.
Pionierem tej technologii jest firma Hoya oraz Wydziału Optometrii Politechniki w Hongkongu. W efekcie dwuletniego badania klinicznego wykazano, że codzienne stosowanie soczewek okularowych z technologią D.I.M.S. (MiYOSMART) spowalnia progresję krótkowzroczności średnio o 60%, w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych. A ponadto nie występuje efekt odbicia (szybkiego przyrostu wady) w przypadku zaprzestania stosowania tej metody.
W Medlook certyfikowanym salonie do stosowania technologii D.I.M.S., stosujemy kontrolę krótkowzroczności w soczewkach okularowych i kontaktowych u dzieci w wieku 6-18 lat.
Przygotowanie do badania:
- przed badaniem proszę nie obciążać układu wzrokowego poprzez nadmierne użytkowanie smartfona, komputera,
- jeśli nosisz już okulary zabierz je ze sobą, weź również ostatnią receptę na okulary (kopertę), wyniki badan okulistycznych – jeśli posiadasz,
- jeśli na co dzień nosisz soczewki kontaktowe zrób sobie 24 godzinną przerwę i przyjdź bez soczewek.
- Dzieci do 16 roku życia mogą być badane tylko w obecności rodzica lub opiekują prawnego.
- Bardzo często badanie należy przeprowadzić po podaniu środków porażających akomodację. Podanie kropli do worka spojówkowego wykonuje współpracujący z nami lekarz okulista.